Mali bohaterowie z medalami za odwagę

Prezydent Andrzej Duda odznaczył czworo dzieci Medalami za Ofiarność i Odwagę. Julka, Dawid, Michał i Maciek zostali docenieni za to, że "umieli zachować się w sposób wyjątkowy i uratować innych".

"Zazwyczaj ordery i odznaczenia przyznawane są dorosłym, ale są sytuacje, że i dziecko, osoba bardzo młoda może zasłużyć na to, by otrzymać wyjątkową nagrodę od państwa polskiego" - powiedział Andrzej Duda podczas spotkania z dziećmi pod hasłem "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką".

"Te właśnie odznaczenia, Medale za Ofiarność i Odwagę, zazwyczaj dostają dorośli, najczęściej policjanci, strażacy, żołnierze, za ratowanie życia ludzkiego, za wyjątkowe poświęcenie i wyjątkowe bohaterstwo. Dzisiaj te odznaczenia dostaną dzieci, Julka, Dawid, Michał i Maciek za to, że w sytuacjach trudnych, ekstremalnych umieli zachować się w sposób wyjątkowy, umieli uratować innych" - wskazał prezydent.

6-letni Maciek Gacek zauważył na parapecie jednego z mieszkań na pierwszym piętrze chłopca bez opieki; przewidział, że malec spadnie, podbiegł pod okno i złapał trzylatka, ratując go przed upadkiem z wysokości.

8-letni Michał Krupa usłyszał, że jego ciężarna siostra została zaatakowana, odwrócił uwagę napastnika, który się spłoszył, ale przed ucieczką zdążył jeszcze zaatakować chłopca nożem.

9-letnia Julka Pawlak ochroniła swoim ciałem młodszego brata, który był w grupie dzieci zaatakowanych przez agresywne psy; sama doznając przy tym licznych obrażeń, z powodu których trafiła do szpitala.

12-letni Dawid Wroniszewski pomógł wydostać się z płonącego budynku siostrze, mamie i cioci; wcześniej przedzierając się przez ścianę ognia i raniąc przy wybijaniu szyby.

Prezydent akcentował, że ważne jest, by uczyć dzieci dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. "Mam nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu, i po tym, o czym słyszycie w ramach zajęć edukacyjnych będziecie w stanie żyć i funkcjonować bezpiecznie, czasem także zwracać uwagę dorosłym, jeśli robią jakieś niebezpieczne rzeczy" - zwrócił się do dzieci i młodzieży prezydent.

"Bardzo byśmy chcieli, żebyście wszystkie wróciły z wakacji szczęśliwe, zadowolone i w komplecie" - podkreślał. "Po to także jest to spotkanie; dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie do Belwederu" - dodał.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożyła dzieciom życzenia z okazji obchodzonego przed kilkoma dniami Międzynarodowego Dnia Dziecka.

"Życzymy wam, byście spełnili wszystkie swoje najskrytsze marzenia, byście zawsze mieli możliwość rozwijania swoich pasji, zainteresowań i talentów, i by jak najdłużej towarzyszyła wam charakterystyczna dziecięca ciekawość świata. Ale nade wszystko życzymy wam, by wasze dzieciństwo było pozbawione trosk, zmartwień, byście zawsze byli bezpieczni" - powiedziała pierwsza dama.

"Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką" to coroczne wydarzenie skierowane do dzieci w wieku 6-11 lat współorganizowane przez BBN, służby, formacje i społeczne organizacje ratownicze.

Podczas spotkania zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania i reagowania w sytuacjach zagrożenia. Przedstawiciele instytucji i służby ratownicze zaprezentowali m.in. sposoby udzielania pierwszej pomocy, przedstawili zasady postępowania z wolno żyjącymi zwierzętami i reagowania przeciwpożarowego. Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć sprzęt, jakim posługują się obecne na spotkaniu formacje i obserwować nadlatujący śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.