Psychoterapeutka skazana za terapię gejów

Chrześcijańską psychoterapeutkę z Wielkiej Brytanii, która starała się zmienić orientację seksualną geja, uznano z winną błędu w sztuce lekarskiej. 60-letnia lekarka może stracić prawo wykonywania zawodu.

Lesley Pilkington stała się ofiarą prowokacji, gdy znany z progejowskich poglądów dziennikarz brytyjski, Patrick Strudwick na jednym ze spotkań chrześcijańskich udał pacjenta, prosząc psychoterapeutkę o pomoc w uwolnieniu się od homoseksualizmu. Wszystkie seanse, w których brał potem udział w domu lekarki, nagrał i przekazał Brytyjskiemu Stowarzyszeniu Poradnictwa i Psychoterapii (BACP). Podczas spotkań, jak twierdzi Strudwick, psychoterapeutka, modliła się, by „Bóg pomógł ujawnić przeszłość” i związane z nią urazy z dzieciństwa poddanego terapii pacjenta. Specjalistkę z 20-letnim stażem uznano winną złamania etyki zawodowej.

Pilkington jest zwolenniczką tzw. terapii reparacyjnej, która koncentruje się na pacjentach, dla których nieheteroseksualna orientacja jest źródłem cierpienia. Przeciwnicy tej terapii, twierdzący, że cierpienie to spowodowane jest homofobiczną kulturą, jaka otacza pacjenta, starają się od wielu lat zakazać leczenia osób nieakceptujących swego homoseksualizmu.

Choć decyzja BACP w sprawie psychoterapeutki była tajna, o jej szczegółach poinformował na łamach dziennika „Guardian” Strudwick. Zgodnie z decyzją członkostwo lekarki w BACP zostanie zawieszone, a Pilkington musi się poddać uzupełniającemu szkoleniu. Jeśli tego nie zrobi, zostanie wykreślona z rejestru członków tej organizacji, co w praktyce oznacza zakaz wykonywania zawodu.

Pilkington, którą reprezentuje chrześcijańska organizacja prawnicza Christian Legal Centre, nie ujawniła jeszcze, czy będzie się odwoływać od tej decyzji. W specjalnym oświadczaniu jej adwokaci podkreślili jedynie, że dziennikarz dopuścił się złamania tajemnicy, jaka powinna obowiązywać w relacjach między pacjentem a lekarzem. Podkreślono także, że terapia reparacyjna jest uznaną przez specjalistów metodą leczenia niechcianego homoseksualizmu.

«« | « | 1 | » | »»
  • Krzysiek
    30.05.2011 14:00
    Władca dbający o poddanych, czy podejmując decyzję o działaniu będzie zasięgał opinii specjalisty czy działał w oparciu o swoje wyobrażenia i zachcianki?
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.