"Week for Life" – Tydzień na rzecz Życia to cykl debat skupionych wokół problematyki ochrony życia ludzkiego w polityce Unii Europejskiej - opieka paliatywna, walka z rakiem, wykorzystywanie komórek macierzystych w badaniach i terapii, w końcu zaangażowanie UE w promocję aborcji na świecie – zapowiada polski eurodeputowany Konrad Szymański z Prawa i Sprawiedliwości, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.
Oprócz debat odbędzie się europejskie spotkanie organizacji pozarządowych, zajmujących się podobną problematyką.
Poseł Szymański jest odpowiedzialny za panel dotyczący tzw. praw reprodukcyjnych na świecie. Organizacje feministyczne, ale także Światowa Organizacja Zdrowia uznają, że wśród praw reprodukcyjnych i seksualnych istnieje dostępność aborcji. Stąd rezolucje używające tego określenia prowadzą do najbardziej kontrowersyjnych debat na forum PE.
Debata moderowana przez Konrada Szymańskiego pt. "Zdrowie i prawa seksualne i reprodukcyjne w krajach rozwijających się" odbędzie się we wtorek, 27 marca o godz. 10.30 w sali ASP 1H1.
Zostaną na niej zaprezentowane dwa raporty dotyczące zdrowia reprodukcyjnego w krajach rozwijających się w kontekście unijnej pomocy rozwojowej. Raport przygotowany przez Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) będzie przedstawiony przez Jose Ramos Ascensao, doradcę z COMECE i skoncentruje się na znaczeniu i użyciu terminu "zdrowie seksualne i reprodukcyjne" na płaszczyźnie prawa międzynarodowego oraz europejskiego. Sophia Kuby z European Dignity Watch z Brukseli przedstawi z kolei raport na temat finansowania aborcji z unijnych funduszy rozwojowych, przybliżając wysokość i metody takiego finansowania.
W drugiej części konferencji Inonge Mbikusita-Lewanika, ambasador Zambii w Belgii oraz Theresa Okafor, dyrektor Ligii Życia (Life League) z Nigerii będą mówić o swoich osobistych, bezpośrednich doświadczeniach pracy w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego w Afryce.
W dalszej debacie udział wezmą posłowie: Nirj Deva (Wielka Brytania, ECR), Gay Mitchell (Irlandia, EPP), Martin Kastler (Niemcy, EPP), Jan Olbrycht (Polska, EPP) i Anna Zaborska (Słowacja EPP).
"Promocja tzw. praw reprodukcyjnych przez UE to nadużycie zaufania państw członkowskich. UE angażuje w ten sposób swój autorytet i pieniądze europejskich podatników w promocję m.in. aborcji na świecie. Chcemy zwrócić uwagę polityków unijnych na ten problem i pokazać, że aborcja nie rozwiązuje żadnego problemu nie tylko w Europie, ale i w krajach rozwijających się" - mówi Szymański.
W ciągu Tygodnia na rzecz Życia dyskutowane będą także inne tematy.
W poniedziałek 26 marca o 17.30 w sali ASP 3H1 rozpocznie się panelowa debata nt. opieki paliatywnej i walki z rakiem, której moderatorami są Patrizia Toia, Silvia Costa, Vittorio Pordi z Włoch i Alojz Peterle ze Słowenii.
Z kolei w środę 28 marca o 13.00 w sali JAN 6Q2 zacznie się panel nt. badań nad komórkami macierzystymi w kontekście unijnego programu finansowania badań naukowych Horyzont 2020. Jego moderatorami są posłowie do PE - Miroslav Mikolasik ze Słowacji i Peter Liese z Niemiec.
"Tydzień dla życia" podsumuje spotkanie organizacji pro-life, który odbędzie się w czwartek 29 marca, w godzinach 14.00 -18.00.