Contra In Vitro: Projekty PiS niezgodne z nauką Kościoła

Obrońcy życia z komitetu Contra In Vitro zaapelowali do PiS o wycofanie projektów ustaw, regulujących kwestie bioetyczne, które są sprzeczne z nauką Kościoła.

Zwracając się do szefa PiS Jarosław Kaczyńskiego, mec. Ludwik Skurzak z Contra In Vitro napisał:

„We wczorajszej wypowiedzi Pan Prezes był łaskaw wskazywać na obowiązki, jakie wiążą się ze składaniem ślubowania poselskiego z odwołaniem się do pomocy Boskiej. Jak rozumiemy, Pan Prezes chciał przez to również powiedzieć, iż jako katolik uznaje zobowiązanie do stanowienia prawa w zgodzie z prawem naturalnym i nauczaniem Kościoła. Apelujemy do Pana Prezesa, by spowodował wobec tego wycofanie z prac parlamentarnych złożonych przez Prawo i Sprawiedliwość projektów regulujących kwestie bioetyczne, które zawierają zapisy niezgodne z nauczaniem Kościoła dotyczące:

- adopcji prenatalnej, uznanej za moralnie niedopuszczalną m. in. w 19 punkcie Dignitas Personae,

- sztucznego zapłodnienia wewnątrzustrojowego, uznawanego za niemoralne w zdecydowanej większości wypadków /m. in. pkt 12 Dignitas Personae/.

Problematyczne wydają się również dwie kolejne kwestie:

Po pierwsze, projekty złożone przez Prawo i Sprawiedliwość mają na celu implementację dyrektywy ws. jakości tkanek i komórek ludzkich. Systemowo zakłada ona, że ludzki embrion jest tym samym, co tkanki i komórki ludzkie pobrane od dawców żywych lub martwych, nie jest więc człowiekiem. Wydaje się raczej wątpliwym, by w tej sytuacji możliwym było ustanowienie przepisów spełniających wymogi tej dyrektywy i jednocześnie odpowiadających zasadom moralnym.

Po drugie, przepisy chroniące życie zawarte w złożonych przez Prawo i Sprawiedliwość projektach nie wprowadzono do rozdziału XIX kodeksu karnego – przestępstwa przeciw życiu i zdrowiu – ale do ustaw bioetycznych. Istnieje bardzo poważne prawdopodobieństwo, że przy dokonywaniu wykładni systemowej /np. przez Sąd Najwyższy/ zostanie wywiedzione, iż na gruncie prawa polskiego embrion in vitro nie jest człowiekiem, skoro dobrem chronionym nie jest zdrowie i życie, a ład bioetyczny.

Składanie przez Prawo i Sprawiedliwość projektów zawierających zapisy niezgodnych z nauczaniem Kościoła przy jednoczesnym powoływaniu się na obowiązki moralne płynące z odwoływania się do Boga może rodzić wrażenie manipulacji. Jak się wydaje, wycofanie projektów i poczynienie zmian w wyżej opisanym zakresie rozwiałoby rodzące się wątpliwości” - kończy mec. Skurzak.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IN VITRO

 • dr inż. Andrzej Capik
  10.07.2012 17:48
  Szanowni autorzy "obrońcy". Mam wrażenie, że jesteście tylko prowokatorami politycznymi.
  Dlaczego nie podajecie, które projekty są zgodne z nauką Kościoła. Myślę, że nie Ruchu Palikota, SLD, czy PO?
  Więc ? Zostawcie wasze apele. Niech wypowie się Episkopat.
 • smutna refleksja
  10.07.2012 20:48
  Gdzie dwóch się kłóci, tam SLD skorzysta. Chyba najrozsądniej byłoby zbudować koalicję wsparcia Gowina, ale PiSu chyba na to nie stać?
 • Marcin
  10.07.2012 23:36
  Kochani bezkompromisowi obrońcy Kościoła.
  Dalibyście spokój PiS-owi, bo jest jedyną partią w parlamencie, która faktycznie ma coś wspólnego z chrześcijaństwem - nie tylko na poziomie frazesów. Jak chcecie się czepiać PiSu, to najpierw pomóżcie im wygrać wybory i dopiero wtedy ich rozliczajcie z każdego przecinka. A na razie przyjrzyjcie się, jakie macie lepsze alternatywy: Palikot? Biedroń? Miller? Kidawa-Błońska? ... chyba nie.

  Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.
 • Damjan
  11.07.2012 07:52
  Jarosław mówił, że rozwiązania, które chce wprowadzić są nadal ułomne. GN nie manipulujcie jak POmedia. Nawet gdyby chłop chciał wprowadzić ustawę taką jak wymyślił PIS to nie da rady, bo nie ma większości. Może jedynie starać się walczyć o zmniejszenie zła jakie chce wprowadzić PO
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja