O projekcie Szlachetna Paczka na Lubelszczyźnie z koordynatorkami ds. promocji Agatą Wojtaszek oraz Pauliną Skipirzepą rozmawia Justyna Jarosińska.
Paulina Skipirzepa: – Szlachetna Paczka to projekt, który co roku łączy tysiące osób: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. To wiele spotkań, które odbywają się w przyjaznej atmosferze wzajemnej otwartości i pełni zrozumienia człowieka dla człowieka.
17 listopada opublikowano bazę rodzin potrzebujących z naszego województwa. Ilu rodzinom możemy w tym roku pomóc? W jaki sposób zostały one zakwalifikowane do projektu?
Agata Wojtaszek: – Celem lubelskiej Szlachetnej Paczki jest zaangażowanie ponad 600 wolontariuszy i wielu darczyńców we współtworzenie mądrej pomocy dla 900 rodzin w potrzebie. Paczka to dla większości rodzin inspiracja do zmiany, impuls do podjęcia działania. Dzięki indywidualnemu podejściu każda osoba zaangażowana w projekt może poczuć się wyjątkowa. P.S.: – Informacje o potrzebujących rodzinach wolontariusze otrzymują m.in. od instytucji samorządowych, parafii, fundacji oraz szkół. Młodzi ludzie przez ostatni miesiąc diagnozowali sytuację zgłoszonych rodzin, zadawali pytania o przyczyny trudnej sytuacji oraz o wysiłki podjęte w celu jej zmiany. Wolontariusze bardzo rzetelnie wykonują swoje zadanie, dzięki temu mamy pewność, że do projektu trafiają tylko osoby naprawdę potrzebujące. Dodatkowo dzięki przeprowadzonym ankietom przekazana pomoc nie jest przypadkowa, darczyńca może spełnić konkretne potrzeby rodziny.
Kto i w jaki sposób może zostać darczyńcą Szlachetnej Paczki?
A.W.: – Wspomóc projekt może każdy, kto w okresie od 17 listopada do 7 grudnia wejdzie na stronę www.szlachetnapaczka.pl, a następnie w znajdującej się tam bazie wybierze rodzinę potrzebującą w swojej okolicy i przygotuje dla niej paczkę, która będzie odpowiedzią na konkretne potrzeby i marzenia. Następnie w trakcie finału projektu, 8 i 9 grudnia, przygotowaną przez siebie pomoc darczyńca dostarczy do magazynu zorganizowanego przez wolontariuszy, by oni mogli przekazać pomoc wybranej przez darczyńcę rodzinie. P.S.: – Pomoc jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby rodziny, nie jest podarowaniem tego, na czym zbywa. Rzeczy w paczce powinny być nowe lub przynajmniej sprawne i niezniszczone. Do paczki oprócz artykułów podstawowych należy włożyć drobny upominek, który sprawi, że obdarowana osoba poczuje się wyjątkowa. Jednej osobie trudno spełnić wszystkie potrzeby rodziny, dlatego darczyńcy przygotowują często paczki grupowo, razem ze swoją rodziną oraz przyjaciółmi. Bardzo często darczyńcami zostają klasy szkolne oraz pracownicy firm i instytucji.
Co najczęściej znajduje się w paczkach?
A.W.: – Najczęściej powtarzające się potrzeby to artykuły spożywcze, środki czystości czy ubrania. Wolontariusz pyta wszystkich członków o drobny upominek, który każdy z nich chciałby otrzymać. Dzięki temu jeszcze bardziej podkreślamy wartość każdej osoby w projekcie.
Jakie są reakcje obdarowywanych rodzin?
P.S.: – Paczek jest często więcej, niż rodzina potrafi zmieścić w jednym pokoju. To ogromne zaskoczenie oraz radość. Najczęściej osoby obdarowane płaczą ze szczęścia, dzieci błyskawicznie rozpakowują prezenty i skaczą z radości. Rodziny zawsze wyrażają swoją ogromną wdzięczność, a wolontariusz jest zobowiązany do przekazania darczyńcy relacji z tej wizyty.
Dlaczego warto się zaangażować?
A.W.: – W Szlachetnej Paczce każdy zaangażowany człowiek jest zwycięzcą – może odkrywać swoją wartość, potencjał i nowe możliwości. Rodzina otrzymuje warunki do wzrastania, drugą szansę, inspirację do zmiany. Darczyńca może podzielić się dobrem, dać nadzieję na lepsze życie, poczuć radość z pomagania. P.S.: Warto się spieszyć, bo rodzinę można wybrać tylko do 7 grudnia na stronie www.szlachetnapaczka.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |