Determinacja polskiego rządu w promowaniu interesów podmiotów gospodarczych świadczących usługi in vitro budzi szereg poważnych wątpliwości prawnych zwłaszcza w kontekście konstytucyjnej ochrony godności człowieka, praw dziecka oraz praw pacjenta.
Instytut Ordo Iuris informował niedawno o podejrzeniu łamania zbiorowych praw pacjentów przez kliniki korzystające ze środków publicznych na podstawie rządowego programu „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego 2013-2016". Wątpliwości budzi to, czy należycie respektowane jest prawo pacjentów do informacji. Ponadto, niepokój wzbudza umieszczanie w stosowanych przez kliniki in vitro wzorach umów, klauzul o zrzeczeniu się przez pacjenta prawa do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa w sytuacji, gdy biologicznym ojcem dziecka okaże się inny mężczyzna niż mąż matki. Przypomnieć również warto, że sam program finansowania in vitro budzi zasadnicze wątpliwości konstytucyjne i jest obecnie przedmiotem kontroli w Trybunale Konstytucyjnym.
Jednak wątpliwości prawnych co do zaangażowania rządu w promocję interesów biznesu in vitro jest więcej. Jako rządowy ekspert, w pracach nadzwyczajnej podkomisji rozpatrującej rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności brała udział lek. med. Katarzyna Kozioł. Jest ona wspólnikiem w spółce jawnej Przychodnia Lekarska nOvum, która świadczy usługi w zakresie sztucznego zapłodnienia. Będąc współwłaścicielem kliniki in vitro, jest osobą, której interesy majątkowe są ściśle związane z kształtem regulacji tworzącej prawne ramy dla biznesowej działalności jej przedsiębiorstwa. Okoliczność ta nakazuje postrzegać zaangażowanie Katarzyny Kozioł w prace sejmowe nad rządowym projektem ustawy legalizującej in vitro jako działalność lobbingową.
Pani Kozioł aktywnie uczestniczyła w posiedzeniach podkomisji nadzwyczajnej ds. in vitro, które odbyły się m.in. 13 maja i 9 czerwca. Wygłaszane przez nią opinie, w świetle aktualnej wiedzy naukowej, mogą budzić wątpliwości co do ich obiektywizmu, jednoznacznie wspierając przy tym interes przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie zapłodnienia in vitro. Dlatego Instytut Ordo Iuris zwrócił się do Ministra Administracji i Cyfryzacji z zawiadomieniem o podejrzeniu podjęcia czynności wchodzących w zakres zawodowej działalności lobbingowej bez ujawnienia tego faktu w prawem przewidziany sposób.
W zawiadomieniu Instytut zwraca uwagę, że Katarzyna Kozioł jest wspólnikiem w Przychodni Lekarskiej „nOvum", która prowadzi działalność w formie spółki jawnej i jako przedsiębiorca jest osobiście zainteresowana przyjęciem projektu w określonym kształcie. Tym samym prowadzi ona działalność lobbingową bezpośrednio na rzecz spółki jawnej, której jest wspólnikiem oraz na rzecz swego wspólnika, a pośrednio również na rzecz innych przedsiębiorców świadczących usługi zapłodnienia pozaustrojowego, w tym członków Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. W opinii Instytutu Ordo Iuris zasadne wydaje się przeprowadzenie postępowania w celu wyjaśnienia, czy czynności lobbingowej podejmowane przez p. Katarzynę Kozioł w toku prac legislacyjnych nad projektem ustawy o in vitro można zakwalifikować jako czynności zawodowego lobbingu na rzecz osób trzecich. W razie takiej kwalifikacji zasadne będzie zastosowanie środków przewidzianych na wypadek naruszenia obowiązku wpisu do rejestru lobbystów, przez art. 19 ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.
Niezależnie od powyższych wątpliwości, należy uznać za poważne uchybienie, ustanowienie przez stronę rządową ekspertem w toku pracy legislacyjnych osoby pozostającej w drastycznym konflikcie interesów poprzez bezpośrednie osobiste zainteresowanie uchwaleniem korzystnych dla przedsiębiorców in vitro rozwiązań ustawowych. W związku z drastycznym ograniczeniem w projekcie praw osób uwikłanych w procedury in vitro, powstaje zasadna obawa, czy naruszające godność dzieci poczętych in vitro, które na mocy art. 91 pkt 3 rządowego projektu, mogą być przedmiotem transakcji macierzyństwa zastępczego i trafiać do homoseksualnej adopcji, nie są wynikiem lobbingu klinik in vitro.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Na wzrost nowych przypadków zachorowalności na nowotwory duży wpływ ma starzenie się społeczeństwa.