Przewodniczący episkopatu pisze do prezydenta

W kwestii procedury „in vitro” występują nie tylko dwie główne strony polemiki, tzn. jej przeciwnicy i zwolennicy. Jest jeszcze trzecia strona, którą próbuje się całkowicie pominąć i uprzedmiotowić. Tą trzecią stroną są dzieci nienarodzone – podkreśla przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki w liście do Bronisława Komorowskiego. Decyzje ws. podpisania ustawy o in vitro prezydent zapowiedział na przyszły tydzień.

Przewodniczący Episkopatu Polski zwrócił się do Prezydenta RP z prośbą o przekazanie Sejmowi do ponownego rozpoznania ustawy o tzw. „leczeniu niepłodności” lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. „W obu przypadkach jest to podyktowane powodami merytorycznymi, wynikającymi z niezgodności wspomnianej ustawy z Konstytucją RP, w tym z fundamentalnym prawem nakazującym bezwarunkową ochronę i życia ludzkiego oraz poszanowanie przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka. Ten apel jest nie tylko moim prawem, ale i obowiązkiem” – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wyjaśnia, że nie można mówić jedynie o przeciwnikach i zwolennikach procedury „in vitro”. „Jest jeszcze trzecia strona, którą próbuje się całkowicie pominąć i uprzedmiotowić. Tą trzecią stroną są dzieci nienarodzone. Im właśnie, tuż po poczęciu, odbiera się prawo do rozwoju, narodzin i godnego życia. W ten sposób traktuje się je nie jako osoby ludzkie, ale jako przedmioty, którymi można dowolnie dysponować” – pisze abp Gądecki.

Kościół katolicki zabiera głos w obronie tych, których próbuje się społecznie wykluczyć i zmarginalizować. „Dlatego również w kwestii tak ważnej ustawy jesteśmy za globalizacją solidarności, a przeciw globalizacji wykluczania bezbronnych i słabych istot ludzkich jeszcze przed  ich narodzeniem” – podkreślił  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Pełny tekst listu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IN VITRO

 • Maciej1
  17.07.2015 22:28
  Przecież dla Pana Prezydenta i zwolenników in vitro zlepek komórek nie jest człowiekiem.
  Więc pisanie o trzeciej stronie(dziecku)nie ma sensu. Może lepiej by było napisać że Pana Prezydenta jako katolika obowiązuje prawo moralne i posłuszeństwo Nauce Kościoła. Zaznaczyć, że kto nie kieruje się tymi zasadami nie może przystępować do Komunii św.
 • chrześcijanka
  19.07.2015 20:45
  Jeśli prezydent podpisze ustawę, czy wtedy abp Gądecki ekskomunikuje prezydenta i tych co głosowali za ustawą, bo taka powinna być wtedy kolej rzeczy.
 • Anna
  19.07.2015 20:51

  Bardzo ciekawa dyskusja wywiązała się w tym temacie w odpowiedzi na wpis Krisa.
  Szkoda że nie można się dołączyć gdyż brak opcji "odpowiedz na post"
  A ki8lka razy już zauważyłam że ciekawe tematy ten Kris otwiera.
 • Inna Anna
  20.07.2015 21:59
  To co teraz zostało przyjęte, później można odrzucić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.