Zajęcia, wycieczki i wspólne wyjścia do teatru czy kina. Caritas zaprasza osoby starsze do aktywnego życia.
Czym jest samotność, dobrze wiedzą osoby starsze, zwłaszcza te mieszkające w małych miasteczkach, których dzieci wyjechały do większych miast, do pracy za granicę. – Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak powszechne jest to zjawisko, właśnie w tych małych miejscowościach. Tam osoby starsze nie mogą pójść do teatru, filharmonii; nie mają styczności z kulturą. Często popadają w marazm. I właśnie im chcemy pomóc – mówi Aleksandra Ptak z Caritas Archidiecezji Warmińskiej.
Ekscytująca jesień
Pani Aleksandra jest koordynatorem skierowanego do osób starszych programu „Kultura dla każdego”, realizowanego przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Projektem objętych zostanie 40 osób w wieku powyżej 60 lat, nieaktywnych zawodowo, z pięciu gmin: Bisztynek, Barciany, Korsze, Reszel i Srokowo.
Jednym z kryteriów uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach i wydarzeniach kulturalnych będzie również kryterium dochodowe. – Chcemy umożliwić tym osobom szerszy dostęp do edukacji i kultury. Odbędą się zajęcia z historii i dziedzictwa kulturowego Polski, z kinematografii, teatru, opery i muzyki poważnej – wymienia Aleksandra Ptak. Nie zabraknie również wspólnych wyjazdów, choćby do Krynicy Morskiej, gdzie przez 7 dni odbywać się będą warsztaty i, oczywiście, spacery nad Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. Będzie też wycieczka do Trójmiasta i rejs promem do Fromborka.
– Uczestników projektu zabierzemy również na wycieczkę do pięciu najważniejszych dla kultury Polski miast, m.in. do Krakowa, Warszawy czy Torunia. Odwiedzimy Jasną Górę i Łagiewniki. Więc atrakcji będzie bardzo dużo. Chcemy, by dla każdego jesień życia była ekscytującym czasem, spędzonym z innymi – mówi pani Aleksandra.
Nie zabraknie również wspólnych wyjść do kina, teatru, planetarium czy filharmonii. Zaplanowano pięć wyjazdów do Olsztyna. Obecnie chętne osoby spełniające wymagania projektu mogą się zgłaszać do Caritas. – Na zgłoszenia czekamy do 26 sierpnia. Można do nas przyjść osobiście, choć zapewne dla osób z gmin objętych programem nie będzie to proste. Dlatego przyjmujemy również zgłoszenia telefonicznie, pod nr. 89/ 534 01 17 – mówi pani Aleksandra.
Dzięki temu, że program współfinansowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych, jego uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać ze wszystkich wymienionych atrakcji.
Dwa pokolenia
Jest to drugi projekt realizowany przez Caritas, a skierowany do osób starszych. Pierwszy, „Razem ku przyszłości”, miał integrować seniorów z młodszym pokoleniem i zaktywizować ich społecznie.
– Mieszkam w domu wielopokoleniowym. Już niedługo będą nas cztery pokolenia; staramy się sobie wzajemnie pomagać i wspierać się – uśmiecha się Andrzej Gierczak. Bez wahania włączył się w projekt „Razem ku przyszłości”. – Myślę, że to był dobry pomysł. Każdy wie, że nasze społeczeństwo powoli się starzeje. Wprowadza się system opieki nad starszymi w różnych ośrodkach, poza rodziną. To nie jest dobre rozwiązanie. Dlatego kiedy Caritas zorganizowała wspólne spotkanie młodych ze starszymi – to było cenne doświadczenie. Przybliżyło to problemy, z jakimi musimy się mierzyć – i starsi, i młodzi. Każdy z nas był kiedyś młody, a i każdy z nich się kiedyś zestarzeje. Wspólne rozważanie tej kwestii przyniosło dobre rezultaty – mówi pan Andrzej.
Wspomina wspólny wyjazd, gdzie po krótkim przedstawieniu młodzi wybierali starszą osobę, którą się opiekowały. – I zaprzyjaźniliśmy się z nimi, naprawdę. To pokazuje, że jeżeli młodzi zaangażują się i mają szansę poznania starszych, to rozumieją potrzeby, ograniczenia, inaczej patrzą na osoby starsze. Bo w rodzinie bywa to różnie, o wielu kwestiach się nie rozmawia, są przecież naturalne. A tu wyjazd i zupełnie obca starsza osoba... To miało sens. Starość to normalność, wszyscy podlegamy tym samym prawom – dodaje pan Andrzej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.