Narodziny dziecka z zespołem Downa: Przekleństwo czy błogosławieństwo?

Kiedy Józio urodził się z zespołem Downa, w głowie buzowało mi pytanie: to przekleństwo czy błogosławieństwo? - mówi Aleksandra Scelina, mama 8-letniego dziś chłopca.

- Nie wiedzieliśmy, że urodzi się z zespołem Downa - wspomina. Miał charakterystyczne cechy tego zespołu, ale potwierdzenie nadeszło 3 miesiące po narodzinach w wynikach badań genetycznych. Sam moment narodzin nie należał do najłatwiejszych. Był zaskoczeniem, które prowadziło do głębokiej refleksji nad życiem. Nad wartością życia. Nad tym, które życie jest wartościowe, a które nie i czy w ogóle są takie podziały. Kolejne pytanie buzowało mi w głowie: to przekleństwo czy błogosławieństwo? Po kilku godzinach stawania w prawdzie przed sobą i przed Bogiem doszłam do takiego momentu, że zaczęłam dziękować za Józia, za dar jego życia. Mimo, że słyszałam od lekarzy, że będzie trudno, że to sytuacja patowa dla rodziców, bo trzeba go będzie oddać do jakiegoś ośrodka... Dowiadywaliśmy się właściwie samych negatywnych rzeczy. Mimo wszystko, przyjęłam postawę dziękowania, przyjęcia go jako błogosławieństwa, przytuliłam go i zaczęłam karmić go piersią, co nie było popierane przez personel medyczny. Ale miałam wewnętrzną motywację, siłę.

Później znalazła się lekarka, która powiedziała nam, że z jej obserwacji wynika, że takie dzieci się rodzą w szczególnych okolicznościach, w szczególnym środowisku, rodzinie. Mówiła, że mamy podnieść głowę i zająć się jego rehabilitacją. To było wytyczenie pierwszych kroków. I rzeczywiście, Józio zaczął rehabilitację, gdy miał zaledwie 3 tygodnie. To rzadko się zdarza. Stało się tak mimo przeciwności - Józio nie przybierała na wadze, a taki był warunek przyjęcia na rehabilitację. Znaleźliśmy jednak ośrodek, który go przyjął przynajmniej na tym pierwszym etapie. Później było to już łatwiejsze.

Józio przynosi nam wiele radości. Jest niesamowitą osobą, która odpowiada na nasze najgłębsze pragnienia. Zawsze odpowiada miłością, uśmiechem. Nieraz jest bardzo trudno w domu, w jakichś okolicznościach życiowych, a on - nie wiadomo skąd - przychodzi, zaczyna śpiewać, tańczyć, przytula, bierze za rękę. I tak rozładowuje najcięższą nawet atmosferę - mówi Aleksandra Scelina w obchodzonym dziś Światowym Dniu Zespołu Downa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • wga
  21.03.2017 11:01
  Potwierdzam! Dziecko z ZD w rodzinie to błogosławieństwo.
 • Kocór
  21.03.2017 11:58
  Narodziny dziecka z zespołem Downa jest na pewno bardzo trudną decyzją dla matki a szczególnie dla ojca. Nie wiem dlaczego tylko matki wypowiadają się w tej sprawie. A czy jest ono błogosławieństwem czy przekleństwem zależy od wielu uwarunkowań. Już samo narodzenie takiego dziecka jest szokiem dla nich. Sytuacji rodziny, pomocy państwa w opiece nad dzieckiem. Najczęściej pokazuje się te dzieci radosne i uśmiechnięte. Niestety taki obraz jest częściowo prawdziwy. W tym zespole bardzo często są głębokie upośledzenie umysłowe, zaburzenia fizyczne i psychiczne. Wymaga to od rodziców wiedzy i funduszy na rehabilitację, pomocy rodziny i wspólnoty Kościoła. Bardzo trudna jest sytuacja gdy takie dziecko urodzi się w rodzinie wiejskiej i biednej. Rodzice najczęściej zostają sami. Co czują gdy takie dziecko nigdy nie powie "mama" czy "tata". Gdy mając 18 lat wymaga opieki do końca swojego życia? Kto się nim zajmie gdy rodzice wcześniej umrą niż takie dziecko? Odpowiedź na pytanie czy urodzenie takiego dziecka to błogosławieństwo czy przekleństwo zależy więc od rodziców.
 • Gość
  21.03.2017 20:06
  Tytuł artykułu jest żenujący.....czy dziecko jest przekleństwem, czy błogosławieństwem... , proszę włączyć myślenie...
 • Gość
  22.03.2017 14:33
  Nie piszcie proszę takich nagłówków. To krzywdzące. Ludzie z zespołem downa też potrafią czytać i rozumieć co czytają... to może ich ranić!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.