Abp Michalik: Chętnie pójdę za to do więzienia

Kościół musi być gotowy na prześladowania. Chętnie pójdę do więzienia za obronę nauki, która pochodzi od Boga - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" abp Józef Michalik.

Przewodniczący polskiego episkopatu raz jeszcze wypowiedział się w gorących sprawach bioetycznych, zwłaszcza, że - jak podkreślił -  w sytuacjach trudnych i krańcowych Kościół musi przypominać o regułach, a bez głosu Kościoła świat będzie kompletnie zagubiony.

O aborcji: "Polskie prawodawstwo, mimo że w porównaniu z europejskimi jest nieco lepsze, to nie jest etycznie doskonałe, ponieważ w trzech przypadkach nadal dopuszcza zabójstwo nienarodzonych dzieci."

O in vitro: "Sprawa naturalnego poczęcia nowego człowieka powinna być uważana za świętą i nienaruszalną. (…) Sprawa zarodków powstałych przy in vitro stanowi ‘moralny krzyż’ i domaga się prawnego (etycznego) uporządkowania. Dziś nikt nie ma odwagi, by powiedzieć, co z nimi robić. Jedynie Kościół broni ich przed zniszczeniem, bo jasno mówi, że to jest życie człowieka."

O eutanazji: "Mieliśmy takie przypadki także w Polsce, że ludzie sparaliżowani, leżący od wielu lat, prosili o to, by pozbawić ich życia. Wystarczyło się przy nich zatrzymać i wyciągnąć do nich rękę. Teraz ci ludzie nie chcą już eutanazji. (…) Głębia człowieczeństwa, także człowieka chorego."

«« | « | 1 | » | »»
 • xan
  19.12.2013 21:19
  Dobrze, że jasne stanowisko. I to nie jest wtrącaniem się do polityki, ale ukazywaniem prawdy, że aborcja jest zabijaniem, tak samo jak eutanazja. NIGDY KOŚCIÓŁ TEGO NIE ZAAKCEPTUJE! Jest przykazanie nie zabijaj. Więc budujmy cywilizację życia a nie śmierci jak apelowali JPII i Benedykt XVI.
  Zadaniem księdza jest 1. Misja głoszenia Słowa Bożego, w którym ma konfrontować Słowo Boże ze współczesnymi problemami moralnymi.
  2. Posługa Sakramentalna. Udziela Sakramentów, sakramentaliów. Czyli posługa uświęcająca. Takie są zadanie wynikające z Kodeksu Prawa Kanoniczego. Dopiero potem działalność duszpasterska wraz z troską o potrzebujących. Ale najpierw ma wypełniać 1 i 2 punkt. Bo one są najważniejsze dla Kościoła. Dziękuje.
 • Verdi
  19.12.2013 23:02
  Łatwiej się zgodzić na więzienie, zwłaszcza gdy nie grozi, niż wyjść na ulice odwiedzając bezdomnych i potrzebujących.
  Łatwiej jest głosić, trudniej jest żyć - nam wszystkim. Zanim uderzymy w cudze piersi, uderzmy pierw w swoje, dotyczy Ciebie, mnie i arcybiskupa.
 • Marek Aureliusz
  20.12.2013 10:29
  Mocna deklaracja.
  Ale zanim się ją wypowie ... no cóż męczennicy
  zanim zostali skazani na śmierć lub okrutne męki dawali swoje świadectwo wiary.

  Czy rzeczywiście ekscelencja wierzy w to ,że samymi li tylko słowami można zatrzymać ten proces związany z gender , in vitro itd. ?

  Niech tam ... zanim pójdzie do więzienia niech lepiej odpowie na pytanie :
  CO SIĘ STAŁO Z KOŚCIOŁEM , instytucją ,że tak osłabła w ciągu ostatniego ćwierćwiecza ,
  dlaczego tak jest tak nieodporna na wszelkie w/w "wirusy " jakie błędy popełniono ?
  dawniej starczyłoby skinienie "paluszka" kościoła i grupa propagandowa tej czy innej ideologii po prostu nie miała szans na społeczne zaistnienie.

  Nie, nie odpowie raczej pójdzie do więzienia
  niż przyzna się do błędów , raczej poniesie śmierć męczeńską.
  Czy ktoś widział biskupa który przeprasza za błędy w zarządzie ?.... ja nie...
 • adas
  21.12.2013 15:01
  niestety: nieco już śmieszny starszy Pan.
  takie deklaracje nie kosztują nic.
  odwagi prawdziwej zabrakło, kiedy trzeba było otwarcie przyznać, że wśród księży znalazło się zepsute jabłko w osobie proboszcza z Tylawy. wt.edy sytuacja była niełatwa i bardzo wymagała poświadczenia o dziecięcej krzywdzie, wymagała prawdy po prostu

  więc niechże teraz biskup nie odziewa się w szaty bohatera - bo to tylko kolejny krok w kierunku ośmieszenia kościelnych autorytetów w Polsce.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.