"Nie" dla przemocy domowej, ale też "nie" dla konwencji stambulskiej.
Ekumeniczny protest przeciw planom ratyfikacji tzw. konwencji antyprzemocowej odczytano wczoraj w niemal wszystkich kościołach chrześcijańskich na Słowacji. Liderzy religijni wyrazili sprzeciw zarówno wobec przemocy domowej, jak i prób jej zwalczania przy użyciu złych narzędzi, takich jak wspomniana konwencja.
Jako chrześcijanie wierzymy, że Bóg stworzył wszystkich ludzi jako równych co do godności. Każdy mężczyzna i każda kobieta są unikatowi. (...) Przemoc nigdy nie jest dobrym sposobem rozwiązywania problemów - podkreślają sygnatariusze dokumentu.
- Konwencja stambulska widzi korzenie przemocy domowej w "rolach" mężczyzn i kobiet, które nazywa stereotypowymi i wzywa do podejścia do tego problemu poprzez rezygnację ze specyficznych cech biologicznych ludzkiej natury mężczyzny i kobiety na rzecz tzw. równości genderowej. Konwencja przewiduje zrewidowanie tych godnych potępienia "stereotypowych ról" i wprowadzenie "niestereotypowych ról genderowych" poprzez niejasno zdefiniowaną grupę ekspertów, stojąca powyżej parlamentów narodowych - alarmują zwierzchnicy słowackich wspólnot chrześcijańskich. - Nie mamy zaufania, że stanowiska eksperckie będa prawdziwe i pomogą efektywnie zapobiegać przemocy domowej. Obawiamy się raczej szerzenia programu genderowego i antyrodzinnego - podkreślają.
Wzywają obywateli i władze swego kraju do efektywnego zwalczania przemocy domowej oraz wycofania podpisu, złożonego w imieniu Słowacji pod konwencją stambulską. (Dokument ten został przez ten kraj podpisany, ale nie ratyfikowany. Są jednak plany doprowadzenia do ratyfikacji.)
- Zróbmy co w naszej mocy, by chronić wszystkich ludzi przed przemocą, a także promujmy zdrowe małżeństwa i rodziny - podkreślają przedstawiciele wyznań chrześcijańskich.
Konwencja stambulska jest w Polsce obowiązującym prawem. Ratyfikował ją w 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski. - W resorcie rodziny i pracy trwają prace nad ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, natomiast nie ma prac nad wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej - powiedziała 15 lutego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Wielokrotnie informowaliśmy o problemach, związanych z konwencją stambulską. Oto linki do niektórych tekstów:
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Na wzrost nowych przypadków zachorowalności na nowotwory duży wpływ ma starzenie się społeczeństwa.