W nowym wydaniu popularnej książki "Sztuka naturalnego planowania rodziny" Liga Małżeństwo Małżeństwu zaproponowała uproszczony, bardziej przejrzysty sposób zapisywania wyników obserwacji objawów śluzu szyjkowego i szyjki macicy.
LIga Małżeństwo Małżeństwu Oczywiście małżonkowie mogą wprowadzać własne, bardziej szczegółowe opisy (może się to okazać przydatne zwłaszcza przy staraniu się o poczęcie, gdy chcemy bardzo precyzyjnie zaobserwować proces zbliżania się najbardziej płodnej fazy cyklu), ale i tak dla interpretacji istotne będzie w końcu rozróżnienie, czy w danym dniu mieliśmy do czynienia z bardziej czy z mniej płodną formą śluzu szyjkowego (o ile został on zaobserwowany), więc nie jest konieczna mnogość symboli i skrótów. Warto przy tym zauważyć, iż kobieta może w ciągu dnia zaobserwować więcej niż jeden typ śluzu. Na przykład rano dostrzeże śluz typu mniej płodnego, a wieczorem śluz bardziej płodny, albo rano brak śluzu, a w ciągu dnia śluz mniej płodny, zatem decydując na wybór symbolu, należy w pierwszym rzędzie wziąć pod uwagę, czy wystąpiły odczucia albo cechy wskazujące na większą płodność.
Dzień szczytu śluzu
Taki prosty zapis obserwacji śluzu i szyjki pozwala w bardzo łatwy, wzrokowy sposób wyznaczyć jeden z kluczowych momentów cyklu – tzw. dzień szczytu śluzu.
Po owulacji, kiedy zaczyna wzrastać poziom progesteronu, rozpoczynają się wyraźne zmiany zarówno w dotychczasowych odczuciach intensywnej mokrości oraz śliskości, jak i w wyglądzie oraz cechach rozciągliwego wcześniej śluzu. Kobieta może jeszcze obserwować pewne odczucia (np. wilgotność czy nawilżenie okolic sromu), lecz zanikają wyraziste odczucia mokrości i śliskości, a w ich miejsce może pojawić się zupełna suchość. Podobnie zmienia się charakterystyka śluzu: staje się on gęściejszy, bardziej kleisty, lepki, mętny, a nawet ustaje jego wydzielanie. Zmiany te związane są z początkiem procesu wysychania śluzu – jest to przełomowy moment w cyklu, od którego nie obserwujemy już odczuć i cech charakterystycznych dla śluzu typu bardziej płodnego i proces ten jest na tyle wyrazisty, że kobieta zauważa czytelną zmianę wspomnianych wskaźników śluzu. W jednym momencie ma odczucie znacznej mokrości czy śliskości, śluz jest rozciągliwy i rzadki, a niedługo potem – nawet w ciągu paru godzin czy też z dnia na dzień – zauważa, że wszystko się zmieniło. Nie ma już odczucia mokrości ani śliskości, śluz nie jest tak elastyczny ani ciągnący się jak wcześniej – następuje radykalna zmiana.
Gdy rozpocznie się ten proces, po dwóch, trzech dniach takich stopniowych zmian, kobieta może ustalić dzień szczytu objawu śluzu, czyli ostatni dzień, w którym wystąpiły jakiekolwiek cechy śluzu typu bardziej płodnego lub odczucie śliskości albo mokrości. Łatwo jest wychwycić dzień szczytu na karcie, ponieważ jest to ostatni dzień z symbolem śluzu typu płodnego, przed dniami z symbolem śluzu typu mniej płodnego; lub z symbolem braku śluzu. Po wyznaczeniu dnia szczytu należy go oznaczyć, wpisując na karcie „S” w linijce „Dzień szczytu”.
Bardzo ważne jest, by przy wyznaczaniu dnia szczytu pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, że kończy on kilkudniowy okres stopniowego poprawiania się jakości śluzu – od mniej do bardziej płodnego. Po drugie, że dzień szczytu wyznaczamy, patrząc wstecz (czyli już po jego wystąpieniu), ponieważ w danym momencie kobieta jeszcze nie wie, czy będzie to ostatni dzień bardziej płodnego śluzu w tym cyklu. Dopiero kiedy dostrzegamy, że trwa proces odwrotny do wcześniejszego polepszania się jakości śluzu, że wyraźna jest tendencja jego wysychania, możemy potwierdzić, iż dany dzień był faktycznie dniem szczytu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |