"Miłość do Jezusa istotą posługi kapłańskiej"

- mówil Benedykt XVI do księży w Mediolanie.

Miłość do Pana Jezusa jest istotą i motywem posługi kapłańskiej - przypomniał Benedykt XVI podczas dzisiejszego spotkania z duchowieństwem archidiecezji mediolańskiej. Papież zwrócił uwagę na wagę celibatu kapłańskiego i konsekrowanego dziewictwa, które są "jaśniejącym znakiem miłości pasterskiej i niepodzielonego serca." Pod przewodnictwem Ojca Świętego w mediolańskiej katedrze odmówiono „Modlitwę w ciągu dnia” (Ora Media) z Liturgii Godzin w rycie ambrozjańskim. W jednej z największych świątyń katolickich świata zgromadzili się licznie także uczestnicy odbywającego się w stolicy Lombardii VII Światowego Spotkania Rodzin.

W kazaniu papież przypomniał wybitnych przedstawicieli archidiecezji mediolańskiej nazywanej także ambrozjańską: św. Ambrożego, św. Karola Boromeusza, wybitnych papieży, jak Pius XI i sługa Boży Paweł VI, oraz błogosławionych kardynałów, Andrzeja Karola Ferrari`ego i Alfreda Ildefonsa Schustera.

Zwracając się do seminarzystów Benedykt XVI przypomniał, że kapłaństwo jest "cennym darem". "Drodzy seminarzyści, którzy przygotowujecie się, aby je otrzymać, uczcie się nim cieszyć już teraz i aktywnie przeżywać cenny czas seminarium!" - wezwał Benedykt XVI.

Papież przypomniał, że "miłość do Pana Jezusa jest istotą i motywem posługi kapłańskiej". Zwrócił uwagę, że "nie ma żadnej sprzeczności między dobrem osoby kapłana a jego misją". "Więcej miłość pasterska jest czynnikiem jednoczącym życie, wychodzącym od coraz ściślejszej relacji z Chrystusem w modlitwie, aby żyć całkowitym darem z siebie dla owczarni, tak aby lud Boży wzrastał w komunii z Bogiem i był ukazaniem jedności Trójcy Świętej. W istocie wszystko, co robimy ma prowadzić wiernych do zjednoczenia z Panem i rozwijać komunię kościelną dla zbawienia świata" - mówił Ojciec Święty.

Zwrócił uwagę na wagę celibatu kapłańskiego i konsekrowanego dziewictwa, które są "jaśniejącym znakiem miłości pasterskiej i niepodzielonego serca." "Bez wątpienia, miłość Jezusa jest ważna dla wszystkich chrześcijan, ale zyskuje szczególne znaczenie dla bezżennego kapłana i tych, którzy odpowiedzieli na wezwanie do życia konsekrowanego: zawsze i tylko w Chrystusie znajduje się źródło i wzór, by każdego dnia powtarzać `tak` wobec woli Bożej" - wyjaśniał Ojciec Święty.

Podziękował zebranemu w katedrze duchowieństwu za ich świadectwo i zachęcił, aby z ufnością spoglądali w przyszłość, "licząc na wierność Boga i moc Jego łaski, zdolnej, by zawsze zdziałać nowe cuda".

Na zakończenie Ojciec Święty dziękował Bogu za rzesze kapłanów mediolańskich, zakonników i zakonnice, którzy poświęcili swoje siły na służbę Ewangelii, czasem nawet za cenę najwyższej ofiary życia. Niektórzy z nich zostali wyniesieni do chwały ołtarzy. "Za ich wspólnym wstawiennictwem ufnie prośmy Dawcę wszystkich darów, by czynił coraz bardziej owocną posługę kapłanów, by umocnił świadectwo osób konsekrowanych, aby ukazać światu piękno darowania siebie Chrystusowi i Kościołowi, oraz odnowił rodziny chrześcijańskie według Bożego planu, aby były miejscami łaski i świętości, żyzną glebą dla powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego" - powiedział Benedykt XVI.

Papież w sposób szczególny pozdrowił gospodarza miejsca kard. Angelo Scolę oraz emerytowanych metropolitów Mediolanu kardynałów Carlo Marię Martiniego i Dionigiego Tettamanziego.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama