Stanowisko KRRiT ws. homospotu

KRRiT, powołując się na ustalenia Trybunału Konstytucyjnego, przedstawiła swoje stanowisko w związku z emisją w TVP spotu promującego homozwiązki.

Po dwóch posiedzeniach i przeanalizowaniu treści spotu Rada nie stwierdziła naruszenia przepisów. 30 sekundowy film pt. "Najbliżsi obcy" był emitowany w pięciu kanałach Telewizji Polskiej przez dwa tygodnie, od 29 października do 11 listopada br.

W związku z emisją w programach Telewizji Polskiej spotu „Najbliżsi obcy” do KRRiT drogą elektroniczną wpłynęło 72128 protestów, z czego 58342 zostało wysłane zanim spot pojawił się na antenie. Jednym z podstawowych zarzutów formułowanych w wystąpieniach było naruszenie przez TVP art. 18 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, który stanowi, że "audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości".

Podczas posiedzeń 25 listopada oraz 1 grudnia br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapoznała się z treścią spotu w wersji rozpowszechnionej w programach Telewizji Polskiej SA, a następnie przedyskutowała kwestie związane z jego emisją w kontekście przedstawianych zarzutów.

KRRiT podtrzymała swoje ustalenia odnośnie kwalifikacji spotu do emisji w trybie art. 23a ust. 1 ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, który stanowi, że "jednostki publicznej radiofonii i telewizji stwarzają organizacjom pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536), możliwość nieodpłatnego informowania o prowadzonej przez te organizacje działalności nieodpłatnej".

Jak czytamy w przesłanym KAI komunikacie, "KRRiT w interpretacji pojęcia wartości chrześcijańskich opiera się o ustalenia Trybunału Konstytucyjnego, zawarte w uchwale z 2 marca 1994 roku, a także orzeczeniu z 7 czerwca 1994 roku. Trybunał Konstytucyjny uznał konstytucyjność norm ustawowych dotyczących wspomnianych wyżej kwestii oraz podkreślił, iż odniesienie do chrześcijańskiego systemu wartości stanowi wyliczenie przykładowe, uzasadnione głębokim zakorzenieniem tych wartości w tradycji i kulturze społeczeństwa polskiego, bez względu na stosunek danej osoby do religii. W dalszym wywodzie Trybunał podkreślił, iż nakaz respektowania chrześcijańskiego systemu wartości nie oznacza obowiązku propagowania go. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż chrześcijański system wartości to wartości należące do kręgu kultury chrześcijańskiej, które jednocześnie stanowią podstawowe, uniwersalne zasady etyki. W tym samym duchu wypowiadało się w swoich wyrokach sądownictwo powszechne" - uzasadniła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Biorąc pod uwagę wskazane wyżej okoliczności nie stwierdziła, aby doszło do naruszenia przepisów ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, w tym jej art. 18 ust. 1 i 2. "W związku z powyższym brak jest podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia na nadawcę kary na podstawie art. 53 ustawy o radiofonii i telewizji" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Przeczytaj komentarz Masz ustawę, katolu, to się ciesz.

«« | « | 1 | » | »»
 • mmm
  04.12.2014 15:26
  "W związku z emisją w programach Telewizji Polskiej spotu „Najbliżsi obcy” do KRRiT drogą elektroniczną wpłynęło 72128 protestów, z czego 58342 zostało wysłane zanim spot pojawił się na antenie" - czyli większość protestowała przeciwko czemuś czego jeszcze na oczy nie widziała :))
  Ale 13 grudnia też poniektórzy będą protestować przeciwko czemuś czego nikt nie widział :)), czyli okazuje się że w niektórych kręgach to jest normalne :))
  Wczoraj w "Czarno na białym" pokazali reportaż nt. fałszerstw do których miało dojść w Korchowie I. Jakież było zdumienie całej komisji z przewodniczącym na czele gdy dowiedział się o tych rewelacjach. Zdumienie wynikało stąd, że w protokołach nie było żadnych uwag co do prawidłowości wyborów ani ze strony komisji, ani mężów zaufania :)) (http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/pis-mowi-o-falszerstwach-wyborczych-dowodow-jednak-nie-pokazuje,495536.html)
  Okazuje się, że Prezes i Mastalerek bezczelnie kłamią i to oni powinni stanąć przed sądem.
 • opinia
  04.12.2014 15:31
  Naszym państwem teraz rządzą obcy.
 • sword
  04.12.2014 17:40
  Robi się coraz "ciekawiej" w tym kraju. Z każdej strony lewizna...
 • abc
  04.12.2014 22:42
  Warto uzywac internetu wybierajac programy a zrezygnowac z telewizji i telewizora.
  Nie dam sie zaprogramowac przez ogladanie tego typu programòw.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.