Farmaceuci upominają się w Sejmie o wolność sumienia

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski złożyło do Sejmu petycję w obronie sumienia aptekarzy. Domagają się wprowadzenia klauzuli sumienia.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku dotyczącym klauzuli sumienia lekarzy stwierdził, że "wolność sumienia – w tym ten jej element, którym jest sprzeciw sumienia – musi być respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające". Jednak brak ustawowej regulacji, dotyczącej klauzuli sumienia farmaceutów, powoduje praktyczne problemy.

- Często niektórzy politycy czy urzędnicy państwowi na mocy osobistych interpretacji obecnego stanu prawnego nie mających mocy wiążącej (...) odmawiają farmaceutom jak również też technikom farmaceutycznym i właścicielom aptek prawa do wolności sumienia. Sytuacja ta prowadzi do zastraszania pracowników aptek, do zwolnień z pracy z powodu odmowy wydania tabletki "po" czy też wyjawienia przez pracownika moralnych wątpliwości wobec dystrybucji środków antykoncepcyjnych - skarżą się autorzy petycji.

- Zdarzają się przypadki porzucania zawodu farmaceuty z powodu doznawanych przykrości, niezrozumienia, braku poszanowania poglądów czy przymuszania do działania wbrew sumieniu - piszą członkowie stowarzyszenia.

Potrzebę wprowadzenie stosownych przepisów potwierdziły także ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych z 2011 i 2012 r.

Projekt odpowiedniej ustawy został dołączony do petycji SFKP. Jej los zależy obecnie od większości sejmowej, czyli PiS.

Przeczytaj też:

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  09.06.2017 12:06
  Im się już w głowach pokręciło. Niech się zajmią realizacją recept a nie swoim sumieniem. Bo ich sumienie nie ma tu nic do rzeczy. Ani oni nie ordynują leczenia ani go nie przyjmują. Nie podoba się realizowanie recept na zlecenie lekarzy i na żądanie pacjenta - to pacjent i lekarz wspólnie ostatecznie decydują co się zaordynuje w leczeniu - to zmienić zawód: sortować truskawki , zostać architektem, przedszkolanką itp. Lekarz proponuje leczenie a pacjent je akceptuje lub odrzuca. Jeśli coś jest nie tak w leczeniu lekarz odmawia prowadzenia i kieruje do innego specjalisty.
 • Gość
  09.06.2017 12:17
  do wzięcia tabletki nakłaniają dorośli, żeby było ciekawiej np. rodzice pracujący w służbie zdrowia
 • Gość
  09.06.2017 14:20
  Kolejne naciski do doprowadzenia do państwa wyznaniowego w tym kraju. Tak działają islamiści właśnie. Brawo PiS! Niedługo suweren wam przy urnie zrobi dekapitacje.
 • margeritta
  12.06.2017 08:43
  No wybaczcie, ale jeżeli ja przychodzę do apteki z receptą na środki antykoncepcyjne wystawią przez lekarza to, z całym szacunkiem, mam daleko gdzieś moralne dylematy farmaceuty. Równie dobrze wegetarianin pracujący w sklepie spożywczym mógłby mi odmówić sprzedaży szynki. Zgadzam się - ciąża nie jest chorobą, ale na miłość boską, dajcie kobietom decydować czy się na ten odmienny stan decydują i czy są na to gotowe.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.