Stworzyli 150 zwierzęco-ludzkich hybryd

Brytyjscy naukowcy stworzyli już 150 zwierzęco-ludzkich hybryd. Są to zarodki, zawierające ludzki i zwierzęcy materiał genetyczny – informuje brytyjski dziennik „Daily Mail”.

Naukowcy, którzy wyhodowali hybrydy, uczynili to za pomocą komórek macierzystych, pobranych z embrionów na potrzeby - jak deklarowali - opracowywania nowych metod leczniczych.

Prowadzone w tajemnicy badania wyszły na jaw, gdy komitet naukowców ostrzegł w swoim raporcie, że takie prace mogą pójść za daleko. Jego współautor prof. Robin Lovell-Badge z Narodowego Instytutu Badań Medycznych zaapelował o zaostrzenie nadzoru nad tego typu badaniami. Szczególną uwagę zwrócił na wszczepianie materiału genetycznego człowieka do zarodków zwierząt oraz próby nadania zwierzętom laboratoryjnym cech ludzkich poprzez wstrzykiwanie ludzkich komórek macierzystych do mózgów małp.
Laboratoria w londyńskim King’s College, Newcastle University i Warwick University otrzymały pozwolenia na przeprowadzenie tego typu badań po wprowadzeniu w 2008 r. umożliwiającej to ustawy.  Pozwala ona na tworzenie hybryd i chimer ludzko-zwierzęcych. (Hybryda to genetyczny mieszaniec, np. muł, czyli skrzyżowanie konia i osła. Chimera to organizm, zbudowany z komórek różniących się genetycznie, np. kura z mózgiem przepiórki).

Sprawa trafiła już do brytyjskiego parlamentu. Przesłuchania w tej kwestii prowadził lord David Alton. Stwierdził potem, że żaden z indagowanych naukowców nie potrafił podać przekonującego uzasadnienia dla prowadzenia tego typu badań. - Mówili tylko: „Jeśli pozwolicie nam to robić, znajdziemy lekarstwa na wszystkie choroby, znane ludzkości”. To emocjonalny szantaż – podkreślił lord Alton. Dodał, że takie postępowanie nie może być etycznie usprawiedliwione. - To nas, jako kraj, dyskredytuje. To zakrawa na groteskę - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
 • Szymp
  26.07.2011 22:41
  To nie groteska. To czarna rozpacz.
 • morgan
  28.07.2011 16:51
  ciemne ludki gdyby nie badania i chęć do ich prowadzenia na przekór ciemnocie i zabobonom to dalej byście mieszkali w jaskiniach, jedli to co się uda wyrwać innemu ciemnemu ludkowi a po sraniu nie podcierali byście dupy, w najlepszym wypadku wieszalibyście ludzi którzy mieliby inne zdanie co do tego, że ziemia jest płaska :-)
 • Jacek
  29.07.2011 09:59
  Przecież ci badacze musieliby później opublikować gdzieś swoje wyniki badań i pewnie opatentować. Zatem czyż nie liczyli się z koniecznością ujawnienia szczegółów swej metodyki? Czy też zamierzali je zataić/zafałszować? Jeden grzech (przeciwko stworzeniu) rodziłby kolejne - serię kłamstw...
 • adam
  29.07.2011 13:44
  ILE Z TYCh HYBRYD JEST W PO ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.