Taki jest apel Kościoła. W najbliższą niedzielę, 4 września, w kościołach będzie czytany list pasterski zapowiadający Tydzień Wychowania. Będzie on obchodzony po raz pierwszy w dniach 12-18 września
Wszystkim, którym „nie jest obojętna sprawa kształtowania serc dzieci i młodzieży”, Kościół proponuje wspólne przeżycie Tygodnia Wychowania. Nowa inicjatywa Episkopatu ma być impulsem „do aktywniejszego włączenia się w dzieło wychowania dzieci i młodzieży”. Biskupi zachęcają do refleksji nad różnymi aspektami problematyki wychowawczej, a także do „modlitwy o ducha wychowania chrześcijańskiego w naszej Ojczyźnie”.
W liście pasterskim wprowadzającym w ideę Tygodnia Wychowania biskupi zauważają, że „dokonujące się na naszych oczach zmiany cywilizacyjne i kulturowe doprowadziły do zachwiania tradycyjnych wzorców wychowawczych”. Zapracowani rodzice coraz mniej czasu spędzają ze swoimi dziećmi, często są bezradni wobec różnych problemów wychowawczych. Kościół zwraca też uwagę na niebezpieczeństwo „jednostronnego kształcenia pod presją współczesnej cywilizacji zdominowanej przez technikę i prawa rynku”.
Jak wskazują biskupi, „człowiek, aby stać się tym, kim powinien ostatecznie być, koniecznie potrzebuje wychowania oraz kochających i wymagających zarazem wychowawców. Pozostawiony samemu sobie nie jest bowiem w stanie rozwinąć w pełni swego człowieczeństwa”.
Pasterze Kościoła apelują o zgodną współpracę środowisk wychowawczych. „Żyjemy w czasach, gdy polska rodzina, szkoła i Kościół mogą znów mówić jednym głosem. Skorzystajmy z tej szansy!” – piszą.
Tydzień Wychowania to inicjatywa, która nawiązuje do obchodzonych lokalnie kwartalnych dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Tydzień Wychowania będzie obchodzony zawsze w tygodniu, w którym wypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży (przypada ono 18 września).
Komisja ds. Wychowania Konferencji Episkopatu Polski przygotowała materiały liturgiczne, m.in. teksty rozważań i modlitwy wiernych, a także konspekty katechez. Zachęca też duszpasterzy i katechetów do zorganizowania w czasie Tygodnia Wychowania spotkań z rodzicami.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.