Biskupi na Niedzielę Świętej Rodziny

Szczęśliwa rodzina ma obowiązek dzielić się radością i dawać świadectwo, że realizowanie Ewangelii jest możliwe - podkreślili biskupi w liście pasterskim.

- Codzienne głoszenie Chrystusa przez poświęcenie, rezygnację z własnych planów, radość z sukcesów członków rodziny jest bardzo potrzebne i stanowi najlepszą szkołę wspólnego dobra - napisali biskupi w liście czytanym w polskich kościołach.

Uroczystość Świętej Rodziny obchodzona jest w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu.

Biskupi podkreślają trud wielu małżeństw i rodzin, które pogłębiają swoją wiarę i wychowują dzieci w wierze katolickiej. - Pragniemy im podziękować za to świadectwo. Jesteśmy przekonani, że miłość umocniona łaską sakramentu małżeństwa daje siłę, aby każdy z członków rodziny czuł się potrzebny, akceptowany i kochany. Bóg nie chce, abyśmy się w rodzinach tolerowali, lecz zaprasza do miłości, która zmienia styl życia i sposób patrzenia na świat - napisali biskupi.

Nawiązując do październikowego III Nadzwyczajnego Synodu polscy hierarchowie przypomnieli, że zgodnie z nauką Kościoła katolickiego rodzina jest miejscem poznawania wiary, dzielenia się sobą i budowania najtrwalszych relacji.

Przyznali też, że wiele rodzin boryka się z problemami: wzrasta liczba rozwodów i związków nieformalnych, dzieci odchodzą od wiary rodziców. Dodali, że Kościół chce być też blisko tych wiernych, którzy "znaleźli się w sytuacjach trudnych czy wręcz żyją w relacjach sprzecznych z Bożym zamysłem".

 - Myślimy tutaj o żonach i mężach opuszczonych i z wiarą czekających na powrót niewiernego współmałżonka, o dzieciach doświadczających dramatu rozwodu rodziców. Pamiętamy także o osobach żyjących w powtórnych związkach i o tych, którzy z różnych powodów odrzucają sakrament małżeństwa. Ojciec Święty Franciszek przypomniał bardzo wyraźnie, że Kościół nigdy nie potępia człowieka, ale stanowczo piętnuje grzech, który stoi na przeszkodzie do szczęścia ludzkiego - czytamy w liście.

Biskupi zwrócili też uwagę na powiększającą się strefę samotności i wyobcowania. - Doświadczają jej dzieci i młodzież, osoby starsze i schorowane, a nawet małżonkowie w relacji do siebie nawzajem. (...) Bardzo często jest ona konsekwencją odrzucenia Boga oraz kruchych relacji w rodzinie - napisali.

- Wzajemna miłość małżonków jest najbardziej wymownym potwierdzeniem obecności Boga wśród nas. Ona pozwala dzieciom dorastać do autentycznego zaangażowania się i wzięcia odpowiedzialności wobec Boga i Kościoła za drugiego człowieka - zwracają uwagę biskupi.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ślązak
  29.12.2014 18:46
  Mieszkałem i pracowałem w krajach frankofońskich. Tam biskup wpierw słuchał z jakimi problemami ( lub propozycjami ich rozwiązań) zanim zabrał głos pasterza (a nie urzędnika kościelnego). Teraz będzie konsekracja dwóch sufraganów katowickich\( dlaczego Abp w.S. nigdy nie wyjaśnił przyczyn przejścia bpa Kupnego do Wrocławia skoro był tutaj sufraganem?) Chciałem zobaczyć listę oficjalnie zaproszonych gości na te ceremonie,menu dla nich , miejsca gdzie będą świętować towarzysko. W świecie jest to dostępne , ale tutaj nie. Tu jest wszystko zakonspirowane. Im lud wie mniej tym lepiej. Potrzeba świętych biskupów na miarę S.Wyszyńskiego,A.Hlonda,papieża JPII J.Bilczewskiego, M.Kozala, A.Baraniaka, B.Kominka czy W.Pluty - a mamy o zgrozo zachowanie niektórych purpuratów "jałowych" i bez bożej fantazji.
 • jo_tka
  31.12.2014 10:25
  Tak ściśle rzecz biorąc, to jestem absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie, Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (Kraków) i WSE im. ks. Tischnera (również Kraków). Jak zapewne można się domyśleć, powyższe studia trochę czasu mi zajęły, zatem jestem wzruszona, że mogę jeszcze wyglądać na studentkę ;-)

  A poważnie:

  Jeśli chce Pan odpowiedzi kurii (a takie życzenie wyraził Pan w poprzednim komentarzu) należy wyrazić to życzenie w miejscu, w którym kuria będzie się mogła przynajmniej o nim dowiedzieć. Jeśli ktoś zada mi pytanie na stronie pudelek.pl to może czekać na odpowiedź w nieskończoność - nie wchodzę na tę stronę, nie przeczytam pytania. Takie postępowanie ma sens tylko wtedy, jeśli celem komentarza jest nie tyle uzyskanie odpowiedzi co "udowodnienie", że kuria nie odpowiada. Wtedy wręcz groźne mogłoby być wysłanie pytania we właściwe miejsce (a nuż odpowiedzą i cała intryga upadnie?)

  Jeśli jednak zamierza Pan spróbować uzyskać odpowiedź, musi Pan napisać do Kurii.

  Adres do korespondencji:
  40-950 Katowice
  skr. poczt. 206

  tel. 32 251 21 60 wew. 329; 519 546 000
  fax 32 251 48 30
  e-mail: kuria@archidiecezja.katowice.pl

  [Źródło: http://www.archidiecezja.katowice.pl/index.php/kuria/kancelaria].

  Jeśli sprecyzuje Pan swoje pytanie nieco jaśniej, to znaczy napisze co go właściwie interesuje, może odpowiedzą. Jeśli napisze Pan tak jak powyżej myślę, że jest spora szansa na brak odpowiedzi. Też nie odpowiadam na maile w których nie wiadomo o co chodzi...

  Pozdrawiam

  Joanna Kociszewska
 • Mąż
  31.12.2014 23:30
  Czytając ten artykuł, pojawił się uśmiech na mojej twarzy. Mój dziadek który przeżył z babcią 50 lat w małżeństwie, w dniu w którym zaręczyłem się z moją ówczesną dziewczyną siedząc w fotelu zaprosił mnie do siebie, i powiedział mi tylko, "Życzę ci, abyś mógł w wieku 71 lat spojrzeć w oczy kobiecie z którą przeżyłeś pół wieku, i poczuć się jak 21 letni szczeniak, który pierwszy raz czuje zapach kobiety którą pokochał". Pewnie nikt tego nie zrozumie, bo nikt nie zna mojego dziadka, ale to jest taki typowy Ślązak, mężczyzna szorstki,bezpośredni,zdecydowany, i takie słowa z jego ust były czymś niesamowitym.
  To jest człowiek który nigdy, ale to nigdy nie zmienia zdania. Zawsze mówił, w życiu ważny jest tylko Bóg, i miłość kobiety.
  Te słowa po kilku latach dalej mają jakąś niezwykłą moc, bo w sposób niewytłumaczalny umacniają moją miłość, moje pragnienie by być przy mojej teraźniejszej już żonie do ostatniego dnia.

  PS: Mam niezły ubaw kiedy słyszę z ust kobiet że mężczyźni są szorstcy. Skoro mój dziadek miał w głębi swojej duszy takie uczucie skierowane do swojej ukochanej, to znaczy że każdy facet ma niezwykle subtelną duszę. Kwestia to znaleźć takiego mężczyznę, który w życiu nie był łatwy, jak każdy człowiek który nigdy zdania nie zmienia, ale kochał bezgranicznie.
 • brunero
  02.01.2015 22:27
  "Biskupi podkreślają trud wielu małżeństw i rodzin, które pogłębiają swoją wiarę i wychowują dzieci w wierze katolickiej."
  Czy mogliby zatem ulżyć w tym trudzie i i ułatwić rodzinom wielodzietnym dostęp do kultury chrześcijańskiej? Czy na zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny będziemy też mogli liczyć w należących do Kościoła muzeach, świątyniach (tam gdzie płaci się za zwiedzanie)itp?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.